• Буковина перлина Карпат

Буковина перлина Карпат

Чернівецька область розташована у південно-західній частині України. На сході вона межує з Вінницькою, на півночі — з Хмельницькою й Тернопільською, а на заході — з Івано-Франківською областями. Вигідне транскордонне положення Буковини забезпечують спільні кордони з Румунією (на півдні) та з Молдовою (на південному сході). Обласним центром регіону, який об’єднує 11 районів, є місто Чернівці.

Умовно Буковину можна поділити на частини: рівнинну — межиріччя Пруту і Дністра, гірську — Буковинські Карпати, перехідну між ними — горбисте Передкарпаття. Прут-Дністровське межиріччя — це хвиляста рівнина заввишки 200-300 м над рівнем моря.

Буковинські Карпати складені переважно невисокими гірськими хребтами 1600 м заввишки. Найвища точка — гора Яровиця (1574 м). Вище 1400 м піднімаються вершини Чорний Діл (1454 м), Семенчук (1465 м) та Жупани (1484 м).

Територією Буковини протікають понад 4 тисячі річок загальною довжиною близько 9 тисяч км, що належать до басейнів Дністра і Дунаю. Найбільша річка, яка утворює кордон між Чернівецькою та сусідніми північними областями — Дністер. Чернівцями, а також рештою території області протікає річка Прут, а глибокими долинами та ущелинами – гірські річки Черемош і Серет.

В області нараховується 331 заповідна територія та об’єкт, загальною площею понад 103,5 тис. га, що складає 12,8 % території області  (загальнодержавний показник 6,7 %). З них 23 об’єкти мають загальнодержавне значення загальною площею 12,7 тис.га, а саме: національні природні парки «Вижницький», «Черемоський» та «Хотинський», 10 заказників, 9 пам’яток природи, 2 дендропарки та Чернівецький ботанічний сад; 306 об’єктів мають місцеве значення, серед них - 2 регіональні ландшафтні парки, 47 заказників, 175 пам’яток природи, 4 дендропарки, 40 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 38 заповідних урочищ. У межах цих територій зростає понад 1600 видів судинних рослин, з яких 106 видів занесено до другого видання Червоної книги України. Тут виявлено 392 види хребетних тварин, фауна безхребетних налічує більше 1500 видів, з яких до Червоної книги занесено 118 видів
(31 %). Чернівецька область багата на природні туристично-рекреаційні ресурси.

Клімат Чернівецької області — помірно континентальний. Сприятливий клімат у поєднанні з високим показником лісистості створює необхідні умови для відпочинку людей із захворюванням дихальної системи. Також Буковина багата на цілющі води та поклади лікувальних грязей.

Покутсько-Буковинські Карпати охоплюють територію Путильського, половину Вижницького і частину Сторожинецького районів Чернівецької області.

Захоплює велика кількість мальовничих скель уздовж русел великих річок (Черемош, Путила). Найпопулярнішими скелями серед туристів є Кам’яна Багачка (біля с. Дихтинець на березі р. Путили), Жаба (біля с. Мариничі на березі р. Білого Черемоша), скеля і печера Довбуша (біля с. Підзахаричі).

Клімат у Покутсько-Буковинських горах значно м’якший, ніж в інших частинах Українських Карпат. Це пов’язано з меншими абсолютними висотами гірських масивів, що розташовані на території Буковини. Кількість дощових днів у Покутсько-Буковинських Карпатах, особливо влітку, значно менша, ніж у карпатському високогір’ї, що сприяє організації піших мандрівок порівняно невисокого рівня складності.

У межах Чернівецької області Карпатські гори простягаються паралельними хребтами із північного заходу на південний схід чотирма великими масивами. Покутсько-Буковинські хребти розміщені на вододілі між басейнами річки Серету та річки Путили. Найвища вершина гірського масиву – гора Ротило заввишки 1483 м.

Путильський хребет розташований в південно-західній частині Чернівецької області. На відміну від Покутсько-Буковинських хребтів, абсолютна висота хребта вища, а схили – крутіші. Найвища точка – гора Лосова – розміщена на висоті 1428 м.

Хребет Яровець міститься у південно-західній частині області. Його рельєф представлений куполоподібними вершинами, які мають круті скелясті схили. Найвищою точкою Яровецького хребта є вершина Яровиця з висотою 1574 м.

Відроги Чивчинських гір займають крайню південно-західну частину Чернівецької області. Вони утворюють виразний хребет, що простягається на приблизно 40 км з північного заходу на південний схід – від гори Стіг до гори Гнатася, між долинами річок Чорний Черемош (на північному сході) і Васер та Рускова (на південному заході). Найвища вершина – базальтова гора Чивчин (1769 м). На схилах Чивчинських вершин подекуди виступають вапнякові скелі.

Варто знати:

Найвища вершина рівнинної частини України гора Берда заввишки 515 м розташована на Хотинській височині.

Один із найвідоміших в Україні замків — Хотинська фортеця, що слугувала декорацією у багатьох історичних фільмах.

Товтрове пасмо в Буковинських Карпатах славиться унікальними кораловими рифами на суші.

Печера Попелюшка — єдине місце в Україні, де природним шляхом сформувався підземний коридор, яким можна перетнути державний кордон України.

Село Селятин є рекордсменом України за кількістю грозових днів
(бл. 45-ти на рік). Поселення прославилось і найтривалішою в Україні грозою — 37 годин: почалася 10 червня 2008 р. о 15:30 і закінчилася 12 червня о 4:30.

З усієї території України лише у Берегометському дендропарку ростуть два дерева псевдомодрини золотистої, яку у природному середовищі можна побачити тільки в дельті річки Янцзи у Китаї.

Заказник «Зубровиця» — єдине місце в Україні, де живуть зубри.

Вижницький національний природний парк — єдине місце в Українських Карпатах, де ростуть всі три відомі види папороті — шипувата, списоподібна і Брауна.

На найвищій точці Сторожинецького дендропарку ростуть три Шевченкові верби. Під час заслання у Казахстані Кобзар виростив із простої тички вербу, яка нагадувала йому про батьківщину. У 1964 р. живці цієї верби привезли казахські гості до Львова, а ще через 4 роки їх перевезено до Сторожинецького дендропарку.

Шурдин — найвищий в Україні автомобільний перевал. Його висота — 1173 м над рівнем моря.

Поблизу села Розтоки Путильського району знаходиться одна з перлин Карпат – ландшафтний заказник «Буковинські водоспади». Тут трохи в стороні від річки Черемош, за течією її притоки Смугарів розташований цілий каскад водоспадів. Протягом 2-х кілометрів, змінюючи один одного, чергуються відразу сім водоспадів – кожен зі своєю індивідуальністю і неповторною красою: Кобер, до 3,5 метра у висоту. Зовсім поруч набагато більш високий Сич – до 10,5 метра. Далі йде Нижній Гук, ще через кілометр — Ворота, потім Середній Гук, а за ними, найвеличніший Великий Гук, замикає каскад наймальовничіший Верхній Гук. І звичайно, усі водоспади – в обрамленні природи неймовірної краси.

Буковина - батьківщина відомих українських співаків Володимира Івасюка, Назарія Яремчука, Софії Ротару, Ані Лорак, актора Івана Миколайчука та першого українського космонавта Леоніда Каденюка.

Найвище розташоване село України — Випчина (1100 м).

Герцаївський район — найменший в Україні за територією, а місто Герца — найменший за кількістю населення районний центр. Ще одна особливість міста й району — румуномовність: румунською тут розмовляє понад 90 % населення.

Село Біла Криниця — всесвітній духовно-історичний центр старообрядництва.

У селі Давидівка (неофіційна назва «Давидени») розташовані відразу 7 дерев’яних храмів, більша частина яких неабияк цікавить дослідників дерев’яної архітектури.

Найяскравіші народні дійства на Буковині:

- святкування Маланки або Переберія з переодяганням у неймовірні костюми та веселими розвагами дещо нагадує європейські карнавали, а саме проведення:

міжнародного фестивалю традиційної культури «Красноїльська маланка»;

фестивалю народної творчості «Вашківецька маланка»;

фольклорно-етнографічного Фестивалю Маланок в Чернівцях.

- проведення в Чернівецькому обласному музеї народної архітектури та побуту щорічного фольклорно-етнографічного театралізованого фестивалю
«Від Різдва Христового до Йордану».

- проведення фестивалю «Тюльпанів» в с. Мамаївці та «Тюльпановий» фестиваль в с. Реваківці, Кіцманського районів;

- проведеня фестивалю «Дністер–фест» в м. Новодністровськ;

- проведеня фестивалю «Любіть Буковину бо вона того варта» в с. Шепіт Путильського району;

- проведення Міжнародного Гуцульського фестивалю на Вижниччині.

У Красноїльську на південній околиці кута Слатина розташована унікальна криниця завглибшки 12 м, а концентрація солі в ній така сильна, що у воді не тоне куряче яйце.

Славиться Чернівецька область і своїми буковинськими вишиванками — рясно вишитими квітчастими мотивами.