Стратегія ЄС для Дунайського регіону

Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail

Про участь Чернівецької області у заходах Стратегії ЄС для Дунайського регіону

 

 

Стратегія Європейського Союзу для Дунайського регіону (далі – Стратегія) була затверджена Радою ЄС 24 червня 2011 року.
Стратегія спрямована на забезпечення інфраструктурного, екологічного, соціально-економічного та інституційного розвитку регіону.
В географічному плані Стратегія охоплює 14 країн:
- країни Євросоюзу - Німеччина (Баден-Вюртемберг, Баварія), Австрія, Словаччина, Чехія, Угорщина, Словенія, Румунія, Хорватія та Болгарія;
- країни, які не є членами ЄС - Сербія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Молдова та Україна.

 

Стратегією передбачено співпрацю в рамках 11 пріоритетних напрямів з метою досягнення нижчезазначених цілей та показників:

1) поліпшення ситуації у транспортній сфері та розвиток єдиного транспортного комплексу:
  1а) внутрішнє судноплавство (координатори – Австрія, Румунія);
  1б) автомобільний, залізничний транспорт та авіаційне сполучення (Словенія, Сербія);
2) розвиток сталої енергетики (Угорщина, Чехія);
3) сприяння розвитку культури та туризму, контактам між людьми (Болгарія, Румунія);
4) відновлення та підтримка належної якості води (Угорщина, Словаччина);
5) моніторинг екологічних ризиків (Угорщина, Румунія);
6) збереження біорозмаїття, заповідників, якості повітря та земель (Німеччина – Баварія, Хорватія);
7) розвиток інформаційного суспільства шляхом впровадження інформаційних технологій, наукових досліджень та поліпшення системи освіти (Словаччина, Сербія);
8) підтримка конкурентоспроможності підприємств (Німеччина – Баден-Вюртемберг, Хорватія);
9) інвестиції в освіту та перепідготовку (Австрія, Молдова);
10) підвищення інституційної спроможності та адміністративної взаємодії (Австрія – Відень, Словенія);
11) взаємодія у подоланні викликів у сфері безпеки та боротьба з організованою злочинністю (Німеччина, Болгарія)

 

Щодо джерел фінансування реалізації Стратегії
Фінансування реалізації проектів в рамках Стратегії може бути здійснено за рахунок коштів в рамках наявних програм технічної допомоги ЄС та міжнародних фінансових організацій, національних бюджетів.
З метою часткового фінансування Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону на сьогодні розроблено Дунайську транснаціональну програму 2014-2020 рр., проте, Україна не залучена до її впровадження. Крім того, пріоритети Стратегії планується реалізувати за рахунок відповідних програм прикордонного співробітництва, а також залучення ресурсів МФО.
  Проект програмного документу Дунайської транснаціональної програми передбачає співробітництво в таких сферах:
- Інноваційність та соціальна відповідальність в Дунайському регіоні (Innovative and socially responsible Danube region);
- Навколишнє середовище та культурна відповідальність у Дунайському регіоні (Environment and culture responsible Danube region);
- Покращення інфраструктурних зв’язків та енергоефективність в  Дунайському регіоні (Better connected and energy responsible Danube region);
- Ефективне урядування в Дунайському регіоні (Well governed Danube region).
Загальний бюджет програми складає 262 989 835,60 євро. (бюджет Програми складається з коштів Фонду Передвступної допомоги, Європейського фонду регіонального розвитку та національного співфінансування).
Згідно Дунайської транснаціональної програми 2014-2020 перший конкурсний відбір пройшов восени (23 вересня – 3 листопада) 2015 року, проектні пропозиції відібрані на другий етап будуть оголошені вже квітні 2016 року. Перші проекти будуть затверджені восени 2016 року. Окрім того, другий конкурсний відбір запланований  на осінь 2016 року.

 

Законодавча  база  реалізації Стратегії в Україні. Стан підготовки/реалізації проектних пропозицій.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 року №994 було утворено Координаційний центр з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії під головуванням Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
Отримано п’ять  рекомендаційних листів від координаторів пріоритетних напрямів по проектах у сфері транспортної інфраструктури та охорони навколишнього середовища, які підтверджують їх відповідність цілям Стратегії.

 

Участь української Сторони у міжнародних заходах в рамках Стратегії
Представники Мінекономрозвитку як Національного контактного пункту реалізації Стратегії  в Україні на постійній основі беруть участь у важливих заходах в рамках Стратегії, зокрема засіданнях національних контактних пунктів та координаторів пріоритетних напрямів Стратегії, засіданнях Групи високого рівня реалізації, Міністерських зустрічах, щорічних форумах Стратегії.
Під час зустрічей обговорюються результати імплементації та визначаються подальші кроки реалізації Стратегії, розглядаються нові проекти та визначаються можливі джерела фінансування проектів в рамках Стратегії.
23-24 вересня 2015 року в місті Будапешт (Угорщина) відбувся стартовий захід Дунайської транснаціональної програми в якому взяли участь понад 500 осіб з різних країн ЄС, України та Молдови. В ході зустрічі були представлені цілі та пріоритети Дунайської транснаціональної програми, а також
офіційно оголошено про перший відбір заявок.
27-30 жовтня 2015 року у м. Ульм (Німеччина) відбувся ІV Форум Стратегії ЄС для Дунайського регіону «Інтенсивність, соціальність, сталість – інновації для Дунайського регіону», в якому взяв участь представник облдержадміністрації.

 

Додаткову інформацію можна знайти за наступними посиланнями:
1. http://www.danube-region.eu/
2. http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/cooperation/macro-regional...
3. http://www.southeast-europe.net/en/about_see/danubeprogramme/
4. http://www.interreg-danube.eu/
5. https://www.facebook.com/pages/Danube-Transnational-Programme/1463628217...

-