Від інтернату до сім’ї: обласна державна адміністрація сприяє впровадженню реформи системи інституційного догляду та виховання дітей

13.02.2018 | 15:54
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail

Влітку 2017 року Україна ухвалила стратегію реформування інтернатної системи, згідно з якою до 2026 року пріоритетом в опіці над дітьми повинно стати виховання в родині або в умовах, які нагадують домашнє самостійне життя. Та це не означає, що інтернати закриють, а діти опиняться на вулиці. Так, їх поступово виводитимуть з інтернатів. Декого повернуть до біологічної родини, дітей з інвалідністю направлять у загальноосвітні навчальні заклади, намагаючись зберегти їх біологічну родину або підшукати нову (прийомну чи патронатну).

Деінституалізація – це реформа, котра стосується не закриття всіх інтернатів, а створення мережі послуг у громадах, куди повертатимуться діти; допомога сім’ям у складних життєвих обставинах для того, щоб вони не віддавали своїх дітей до інституцій, а виховували їх самостійно. Саме тому рушієм змін мають стати соціальні працівники, які зможуть створити і надати соціальні послуги родині, допомогти вирішувати конфлікти та, найголовніше, зберегти сім’ю.

Тому пріоритетним завданням Чернівецької обласної державної адміністрації є впровадження реформи системи інституційного догляду та виховання дітей.

Облдержадміністрацією створено міжвідомчу робочу групу з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. На даний час проведено збір даних про становище дітей в районі/місті/об’єднаній територіальній громаді. Наразі уповноважені представники облдержадміністрації здійснюють перевірку отриманих даних. Також завершується проведення інвентаризації освітніх, медичних, соціальних та реабілітаційних послуг, які надаються дітям та сім’ям з дітьми. Адже в умовах децентралізації влади та її складової – децентралізації соціальних послуг, - соціальні послуги повинні бути максимально наближеними до дітей та сімей.

Узагальнена інформація буде оприлюднена найближчим часом на засіданні робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.

Обласною державною адміністрацією проводиться широка інформаційна кампанія щодо розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Наступним кроком облдержадміністрації є систематична організація заходів для ЗМІ та своєчасне оприлюднення відповідної інформації на офіційному веб-сайті з метою інформування громадськості.

Довідково. За оперативними даними служби у справах дітей обласної державної адміністрації, із 1038 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, станом на 1 січня 2018 року під опікою та піклуванням громадян перебуває 770 осіб, тобто 74,3% від загальної кількості. Лише упродовж 2017 року встановлено опіку та піклування над 127 дітьми.

В області функціонують 15 дитячих будинків сімейного типу, в яких перебуває 100 дітей, та 63 прийомі сім’ї, в яких виховується 121 дитина. Упродовж 2017 року в області створено 6 прийомних сімей та 2 дитячі будинки сімейного типу на базі прийомних сімей – до них було влаштовано 32 дитини. Протягом 2017 року усиновлено 23 дитини. Загалом, сімейними формами виховання охоплено 95% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Тобто із загального числа дітей-сиріт, тільки 5% перебувають в інтернатних закладах з цілодобовим перебуванням дітей.

 

-